Aralık 19, 2014, 01:55:21 ÖS


Gönderen Konu: Update / Patch / Yama / Güncelleme Nasıl Yapılır? [Bilgi]  (Okunma sayısı 175420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Daisies

 • Sim-Master (Yönetici)
 • *****
 • İleti: 3896
 • Sim-Puan: 157
 • Cinsiyet: Bayan
  • Greenpeace
ÖNEMLİ BİLGİLER

1) GÜNCELLEŞTİRME NEDİR?

Yama/Patch/Güncelleme/Update oyun çıktıktan sonra farkedilen belli hata ve sorunları çözmeye yarayan programlardır. Bu programlar oyun dosyalarınızı düzeltilmiş olanlarla değiştirirler.

BUNLARA DİKKAT :

* Güncelleştirme yapmadan önce oyunun modifikasyonlardan arındırılmış olması, tüm dosyaların Sims 3 kurulduğundaki halinde gibi olması gerekir. Buradan, oyunun MUTLAKA crackSİZ olması gerektiği sonucu çıkar. Oyun cracksiz olduğu taktirde, korsan olsa bile güncelleştirme alabilir (modifiye korsanlar hariç). Bu nedenle cracksiz oyunun güncelleştirilmesi yapılıp da sıra c.rack yapmaya gelince, c.rack yapılmadan önce orijinal TS3.exe, TS3W.exe ve TSLHost.dll dosyalarının kopyaları alınıp saklanmalı ki bir sonraki güncelleştirme yayınlanınca mağduriyet yaşanmasın.

* Oyun güncellemelerinin, her zaman internet ekleri (downloadlar) ile uyumlu çalışmadığını unutmayın. Eskiden çalışan downloadlarınız güncelleştirme sonrası çalışmaz hale gelebilir, hatta bu downloadlar oyunun çalışmasına dahi engel olabilir. Bu durumda bazı downloadlarınızdan vazgeçmeniz gerekir.

* Korsan oyun oynayanlar, güncelleme yaptıktan sonra daha önce kullandıkları cracklerini kullanamazlar. Yeni versiyonla uyumlu c.rack bulmaları gerekir, eğer eski sürüm cracklerini kullanırlarsa oyun açılmayacak ve çeşitli hatalar almalarına sebep olacaktır.

Oyunun güncel olması demek, EA tarafından yayınlanmış son yamanın oyuna yüklenmiş olması demektir. Son yamaya sahip olup olmadığımızı oyun launcherında "version" yazan kısma bakarak anlarız. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken şey launcherdaki "version" kısmının son yüklenen ek paket sürümünü almasıdır. Bu, çoğu kullanıcı için yanıltıcıdır.

Sims 3 ana paketini ve her sims 3 ek paketini ayrı bir oyun gibi düşünerek ayrı ayrı güncellememiz gerekir. Çünkü her paketin kendine ait, ayrı versiyonu olduğundan farklı güncelleştirmelere gereksinim duyarlar.

Oyunların kendilerine ait versiyon numaralarını görebilmemiz için, resimdeki gibi, launcherdaki küçük simgelerin üzerine geliriz :
Sadece sizde yüklü olan oyunların versiyon numarasını görebilir ve onları güncelleyebilirsiniz. Yani, sadece sizde yüklü olan paketlerin güncelleştirmesini indirip kuracaksınız. Örneğin, sizde ambitions yüklü DEĞİLSE onun güncelleştirmesini KURMAYACAKSINIZ!

2) REGION KODU NEDİR?

Region kodu, ilgili paketin versiyon numarasının en sondaki rakamıdır. Örneğin,

2.7.7.006005 versiyonlu oyunun region kodu 5' tir.

Oyununuz hangi koda sahipse o koda ait yamayı indirin, yoksa yama çalışmaz. Eğer,

"The setup has detected that the installed game region for this update is incorrect"

ya da

"This update requires a different game region in order to be installed"

hatalarından birini alıyorsanız, nedeni size göre yanlış region sürümlü dosyayı yüklemeye çalışmanızdır. Bu mesajın başında bahsedilen "Region Kodu" ile ilgili bilgiyi tekrar okuyun ve indirdiğiniz dosyanın region rakamının sizin sürümünüz ile aynı olup olmadığını kontrol edin.

3) CRACKLİ OYUNA GÜNCELLEŞTİRME YAPILIR MI?

HAYIR! c.rack yapılmış oyuna ya da modifiye edilmiş oyuna güncelleştirme yapmaya kalkışmayın. Elde ettiğiniz tek şey sinir bozukluğu olur. Oyun "Unable the start game" vs. gibi birçok hata verir. "Oyunumun modifiye oyun olup olmadığını nasıl anlayacağım?" derseniz, anlamak için oyunun kurulum ekranlarına bakın derim.4) OYUNUM 1.0.615.00107 VERSİYONUNDA, GÜNCELLEŞTİRME YAPABİLİR MİYİM?

Hayır! GÜNCELLEŞTİRME YAPAMAZSINIZ. Oyun Sürümünüz 1.0.615 ise oyununuz BETA versiyonda demektir. BETA oyun, henüz Sims 3 çıkmadan önce piyasaya sızan tamamlanmamış sürümdür. Bu sürüme güncelleştirme uygulanamaz. Korsan oyunların çoğu BETA sürümdür. Bu sürüme denk gelmemek için ORİJİNAL oyunu tercih edin.
**SIMS 3 ANA PAKET GÜNCELLEŞTİRME**
- Son Sürüm 1.67 -

Launcherdan ilgili küçük simge üzerine gelerek "The Sims 3 versiyon" numaranızı öğrenin. Sims 3 Ana paketi versiyon numaralarının hepsi "1" ile başlar. 1 den sonra gelen kısım oyununuzun güncel olup olmadığını gösterir. Şu an son sürüm 1.67 olduğundan mesela sizin oyununuz 1.17 görünüyorsa 17<67 olduğundan oyunununuz GÜNCEL DEĞİL demektir. Güncel olmayan oyunda birçok internet eki (poz kutusu, çeşitli modlar, eşyalar vs.) çalışmaz! Oyununuz 1.67' ten farklı hangi versiyon olursa olsun, buradan güncelleştirme indirerek oyununuzu 1.67 yapabilirsiniz.

**WORLD ADVENTURES GÜNCELLEŞTİRME**
- Son Sürüm 2.17 -

Launcherdan ilgili küçük simge üzerine gelerek "World Adventures versiyon" numaranızı öğrenin. Sims 3 World Adventures versiyon numaralarının hepsi "2" ile başlar. 2 den sonra gelen kısım world adventures' in güncel olup olmadığını gösterir. Şu an son sürüm 2.17 olduğundan mesela sizin oyununuz 2.10 görünüyorsa 10<17 olduğundan oyunununuz GÜNCEL DEĞİL demektir. World Adventures' i güncelleştirmek için önce region kodunuza bakın ve aşağıdan size uyanı indirin.

Region kodunuz 1 ise --> bunu

Region kodunuz 2 ise --> bunu

Region kodunuz 3 ise --> bunu

Region kodunuz 5 ise --> bunu

Region kodunuz 7 ise --> bunu

indirip kurun.


**HIGH END LOFT STUFF GÜNCELLEŞTİRME**
- Son Sürüm 3.13 -

Launcherdan ilgili küçük simge üzerine gelerek "High End Loft Stuff versiyon" numaranızı öğrenin. Sims 3 High End Loft Stuff versiyon numaralarının hepsi "3" ile başlar. 3 den sonra gelen kısım oyununuzun güncel olup olmadığını gösterir. Şu an son sürüm 3.13 olduğundan mesela sizin oyununuz 3.9 görünüyorsa 9<13 olduğundan oyunununuz GÜNCEL DEĞİL demektir. High End Loft Stuff' ı güncelleştirmek için önce region kodunuza bakın ve aşağıdan size uyanı indirin.

Region kodunuz 1 ise --> bunu

Region kodunuz 7 ise --> bunu

indirip kurun.


**AMBITIONS GÜNCELLEŞTİRME**
- Son Sürüm 4.10 -

Launcherdan ilgili küçük simge üzerine gelerek "Ambitions versiyon" numaranızı öğrenin.Sims 3 Ambitions versiyon numaralarının hepsi "4" ile başlar. 4 den sonra gelen kısım oyununuzun güncel olup olmadığını gösterir. Şu an son sürüm 4.10 olduğundan mesela sizin oyununuz 4.6 görünüyorsa 6<10 olduğundan oyunununuz GÜNCEL DEĞİL demektir. Ambitions' ı güncelleştirmek için önce region kodunuza bakın ve aşağıdan size uyanı indirin.

Region kodunuz 1 ise --> bunu

Region kodunuz 7 ise --> bunu

indirip kurun.


**FAST LANE STUFF GÜNCELLEŞTİRME**
- Son Sürüm 5.8 -

Launcherdan ilgili küçük simge üzerine gelerek "Fast Lane Stuff versiyon" numaranızı öğrenin. Sims 3 Fast Lane Stuff versiyon numaralarının hepsi "5" ile başlar. 5 den sonra gelen kısım oyununuzun güncel olup olmadığını gösterir. Şu an son sürüm 5.8 olduğundan bundan farklı bir versiyona sahipseniz oyunununuz GÜNCEL DEĞİL demektir. Fast Lane Stuff ' ı güncelleştirmek için önce region kodunuza bakın ve aşağıdan size uyanı indirin.

Region kodunuz 1 ise --> bunu

Region kodunuz 7 ise --> bunu

indirip kurun.


**LATE NIGHT GÜNCELLEŞTİRME**
- Son Sürüm 6.5 -

Sims 3 Late Night versiyon numaralarının hepsi "6" ile başlar. 6 den sonra gelen kısım oyununuzun güncel olup olmadığını gösterir. Şu an son sürüm 6.5 olduğundan bundan farklı bir versiyona sahipseniz oyunununuz GÜNCEL DEĞİL demektir. Late Night' ı güncelleştirmek için önce region kodunuza bakın ve aşağıdan size uyanı indirin.

Region kodunuz 1 ise --> bunu

Region kodunuz 7 ise --> bunu

indirip kurun.


**OUTDOOR LIVING STUFF GÜNCELLEŞTİRME**
- Son Sürüm 7.3 -

Sims 3 Outdoor Living Stuff versiyon numaralarının hepsi "7" ile başlar. 7 den sonra gelen kısım oyununuzun güncel olup olmadığını gösterir. Şu an son sürüm 7.3 olduğundan bundan farklı bir versiyona sahipseniz oyunununuz GÜNCEL DEĞİL demektir. Outdoor Living Stuff ' ı güncelleştirmek için önce region kodunuza bakın ve aşağıdan size uyanı indirin.

Region kodunuz 1 ise --> bunu

Region kodunuz 7 ise --> bunu

indirip kurun.


Geri kalan paketlerin güncelleştirmesi BULUNMAMAKTA!


-- AYRICA! --

Oyununuzu güncelleyince, eğer korsan oyun kullanıyorsanız Sims 3 ana paketinin yani Sims 3' ün şu anki versiyonuna (1.67) uygun yeni bir c.rack bulmanız gerektiğini unutmayın. Gelip burada c.rack istemeyin, c.rack paylaşımı yapmayın, c.rack işleminin nasıl yapıldığını ANLATMAYIN! c.rack KONUSUNDA HERHANGİ BİR ETKİLEŞİMDE BULUNAN OLURSA GEREKENİ YAPARIM!

Her versiyonun c.rack dosyasının farklı olduğunu ve birbirlerini ÇALIŞTIRMADIĞINI unutmayın. c.rack yapacaksanız, hangi ek paketler yüklü olursa olsun sadece sims 3' ün kendisini versiyonuna uygun olan bir crackle crackleyeceksiniz. Ek paketlere hiçbir şekilde dokunmayacaksınız. Yanlış yaparsanız hata alırsınız. Hata alınca da gelip burda "hata alıyorum!" demeyin. Hata alıyorsanız,

- ya yanlış c.rack kullanıyorsunuz,
- ya c.rack dosyalarını yanlış yere atıyorsunuz
- ya da kullandığınız c.rack bozuk demektir. Kısacası biryerlerde YANLIŞ yapıyorsunuz demektir.


VEYA

c.rack kullanmaktansa mini-image kullanmayı tercih edin. Zira mini-image' in çalışma prensibi oyun dosyalarını benzerleriyle değiştirmek değildir. Bu nedenle c.rack hata almanıza neden olurken mini-image hataya neden olmaz. Ayrıca mini-image her versiyonda çalışır. Orijinal oyun sahipleri bile güvenle mini-image kullanabilirler.


Oyunlarınızı launcher kullanarak da yükleyebilirsiniz ama ÖNERMİYORUM! Launcher yüklerken çoğunlukla sorun çıkarıyor. Mesela birçok güncelleştirmeyi görmeyebiliyor, görmeyince de yüklemiyor dolayısıyla siz de eksik güngelleştirme yüzünden hata alıyorsunuz. Hem launcherla yüklediğinizde güncelleştirme dosyaları elinizde kalmayacağından lazım olduğunda -örneğin oyunu silip yüklemeniz gerektiğinde- hepsini yeniden indirmeniz gerekecektir. Boşuna zaman ve veri kaybı anlayacağınız.. Launcher üzerinden güncelleştirme için :

Launcher'dan Game Updates'e girip yapabilirsiniz (EA Download Manager ya da Origin yüklemesi gerektirir).Bu şekilde program otomatik olarak oyununuzu günceller.
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2011, 01:33:10 ÖS Gönderen: Daisygirl »


Soru sormadan önce bir zahmet yazılanları okuyun!Logged

Çevrimdışı Knuckles The RedLion™

 • Rated "M for Mature" Lion
 • Sim-God (Admin)
 • ******
 • İleti: 5659
 • Sim-Puan: 1794
 • Cinsiyet: Bay
 • God of ROAR - Master Lion
Hatırlatma: Korsan oynuyorsanız, update yapacaksanız mutlaka araştırın, eğer update in kıreki çıkmadıysa kurmayın. Bu konudaki gibi sorun yaşayabilirsiniz.


SimsTR: Restraint Control Technique Number Zero: RELEASE! 


Çevrimdışı emretti

 • Sim-Baby
 • *
 • İleti: 1
 • Sim-Puan: 1
oyun betaysa yapıcak birşey yok yani  :cry2:

Çevrimdışı *SuperSimsGirl*

 • Sim-Maniac
 • *
 • İleti: 1184
 • Sim-Puan: 433
 • Cinsiyet: Bayan
 • Suicidal Perversion
  • Tumblr
Oyunu updatesiz oynarsam nolur?

Çevrimdışı Daisies

 • Sim-Master (Yönetici)
 • *****
 • İleti: 3896
 • Sim-Puan: 157
 • Cinsiyet: Bayan
  • Greenpeace
^^ Birşey olmaz, sadece oyun buglarına,hatalarına vs. mağruz kalma olasılığın artar, çoğu internet eki yeni versiyon istediğinden internet eklerin çalışmaz ve de pek tabii ki oyununun üzerine ek paket yükleyemezsin  :-).


Soru sormadan önce bir zahmet yazılanları okuyun!


Çevrimdışı elektroerman

 • Sim-Fan
 • *
 • İleti: 121
 • Sim-Puan: 17
 • Cinsiyet: Bay
 • Tatil!!
Belirteyim, oyunun kendi exe dosyasının ve TSLHost.dll dosyasının yedeğini alın yeni bir update çıktığı zaman bu orjinal dosyaları c.rack yaptığınız yere kopyalayıp update yapın :) Sorun çıkmaz böylelikle :)

Çevrimdışı nigra

 • Sim-Baby
 • *
 • İleti: 5
 • Sim-Puan: 1
 • Cinsiyet: Bayan
tşk ederim Daisygirl :)

Çevrimdışı berry

 • Sim-Fan
 • *
 • İleti: 169
 • Sim-Puan: 46
 • Cinsiyet: Bayan
merhabalar, ben birazdan late night paketini yukleyecegim ama oyun surumum 4.2.32.007001. muhtemelen yama yapamayacagım ek paketi yukledikten sonra. orjinal exe edinmem gerekiyor degil mi? c.rackli exeyi alıp orjinalini koyup late night yuklesem sorun olmaz degil mi?

orjinal ambitions exe.si nerede bulacagım? surum 4.2.32

Çevrimdışı Daisies

 • Sim-Master (Yönetici)
 • *****
 • İleti: 3896
 • Sim-Puan: 157
 • Cinsiyet: Bayan
  • Greenpeace
^^ Ek paketi yüklemeden önce güncelleme yapmalısın (Bunu sadece ambitions için değil, yüklü olan her paketin için uygulamalısın). Oyunun 4.5 versiyonu olmadan late night' ı yüklersen oyunun açılmayacaktır. Crackli oyun da güncelleştirme alamaz, kendi exesini ister. c.rack yapmadan önce oyunun kendi exesinin kopyasını alıp saklamalıydın ama anlaşılan saklamamışsın. Orijinal exe paylaşan siteler var ancak forum kuralları gereği bu konuda yardımcı olamayacağım. İnternette arama yaparak bulabilirsin. Bulamazsan ambitions' u silip yeniden yüklesen de olur.
« Son Düzenleme: Kasım 09, 2010, 11:24:11 ÖÖ Gönderen: Daisygirl »


Soru sormadan önce bir zahmet yazılanları okuyun!


Çevrimdışı daNcefoRdiVa

 • Sim-Baby
 • *
 • İleti: 8
 • Sim-Puan: 0
Oyunum modifiye mi şimdi?« Son Düzenleme: Ocak 15, 2011, 06:41:19 ÖS Gönderen: Daisygirl »

Çevrimdışı Daisies

 • Sim-Master (Yönetici)
 • *****
 • İleti: 3896
 • Sim-Puan: 157
 • Cinsiyet: Bayan
  • Greenpeace
^^ png formatında ve de yüksek px' li resim paylaşmıyoruz. Resimlerini düzenledim.

Oyunların modifiye senin. Modifiye oyunlar güncelleştirme alamazlar. Güncelleştirmeye çalışma.


Soru sormadan önce bir zahmet yazılanları okuyun!


Çevrimdışı daNcefoRdiVa

 • Sim-Baby
 • *
 • İleti: 8
 • Sim-Puan: 0
yine ben :)

Oyunu interneten indirdim bu sefer ve kurdum ama açılmıyo. Sanırım yine modifiye. Ben size birkaç resim göstereyimde anlayın ve bana yardımcı olun. Sinir küplerine bindim şu an çünkü.

işte resimler bunlar. Umarım yardımcı olursunuz.
« Son Düzenleme: Ocak 16, 2011, 01:34:31 ÖS Gönderen: Daisygirl »

Çevrimdışı Daisies

 • Sim-Master (Yönetici)
 • *****
 • İleti: 3896
 • Sim-Puan: 157
 • Cinsiyet: Bayan
  • Greenpeace
^^ Bu oyun da modifiye. Modifiyeler güncelleştirme alamıyorlar. Sağlıklı, güncelleştirme alabilen normal bir sims 3' ün kurulum ekranı böyledir :Soru sormadan önce bir zahmet yazılanları okuyun!


Çevrimdışı daNcefoRdiVa

 • Sim-Baby
 • *
 • İleti: 8
 • Sim-Puan: 0
sonunda buldum öyle ve yükledim oldu çooookkk ama çooookk teşekkür ediyorum sana şuan çoookk mutluyum :)
seni seviorum daisygirl :)

Çevrimdışı inter_23

 • Sim-Baby
 • *
 • İleti: 1
 • Sim-Puan: 0
 • Cinsiyet: Bay
Mükemmel hazırlamışsın, tebrik ederim.
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2011, 10:25:27 ÖS Gönderen: inter_23 »
"Bugünden sonra Divanda, Dergâhta, Bergâhta, Mecliste, meydanda Türkçe'den başka bir dil kullanılmayacaktır.."
Karamanoğlu Mehmet Han, 13 Mayıs 1277

Çevrimdışı pegema

 • Sim-Baby
 • *
 • İleti: 1
 • Sim-Puan: 0
dostum internette o kadar çok gezdim ki.senin kadar ayrıntılı ve güzel anlatan hiç kimse yok.ben 1.27 den sonrasını hiç yükleyemedim.ama açtım oyunu fakat simler hiç bir yere gitmiyor.herks yerinde duruyor.son kez silip seninkileri uygulayacağım.inşallh olur.

birşey sorabilir miyim.c.rack sorununu nasıl halledecez.bi tane var ama sürüme göre indirin diyorlar.nette sürüme göre bulmak neredeyse imkansız.

Çevrimdışı chloeegle

 • Sim-Baby
 • *
 • İleti: 2
 • Sim-Puan: 0
acaba oyunda sürüm düşürme şansım var mı? yardım ederseniz sevinirim.

Çevrimdışı Daisies

 • Sim-Master (Yönetici)
 • *****
 • İleti: 3896
 • Sim-Puan: 157
 • Cinsiyet: Bayan
  • Greenpeace
Yedek almadıysan düşürme şansın yok canım. Oyunu silip yeniden yüklersen olur ancak.


Soru sormadan önce bir zahmet yazılanları okuyun!


Çevrimdışı ayca16

 • Sim-Baby
 • *
 • İleti: 2
 • Sim-Puan: 0
 • Cinsiyet: Bayan
ya burda güncellemeyi göstermiyo nası güncelleme yapılcağını söyler misiniz ho: 

Çevrimdışı Daisies

 • Sim-Master (Yönetici)
 • *****
 • İleti: 3896
 • Sim-Puan: 157
 • Cinsiyet: Bayan
  • Greenpeace
Konunun başında, nasıl güncelleştirme yapılacağı anlatılıyor, okuyup öğrenebilirsin.


Soru sormadan önce bir zahmet yazılanları okuyun!